آشنایی با سود پرک

آشنایی با سود پرک

سدیم هیدروکسید جامد، بازی بسیار قوی با  واکنش پذیری بالا است، که با نام سود پرک  شناخته می شود. از دیگر نام هایی که به سود پرک اختصاص داده می‌شود می‌توان سود سوز آور، سود جامد پرک، چربی گیر صنعتی(گاهی اوقات) و کاستیک سودا را نام برد.

دمای ذوب

۳۲۳ °C (613 °F – 596 K)

دمای جوش

۱,۳۸۸ °C (2,530 °F – 1,661 K)

وزن مولی

۳۹٫۹۹۷۱ g mol۱

چگالی

۲٫۱۳ g/cm3

 

ویژگی ها فیزیکی و شیمیایی

از ویژگی های سود پرک می توان به جاذبه الرطوبه بودن آن اشاره کرد؛ به طوری که این ماده بعد از جذب رطوبت حالتی چسبناک پیدا می‌کند و به دلیل  واکنش پذیری سریع و زیاد این ماده با هوا می بایستی در شرایط ویژه نگهداری شود.(دور از هوا)

سود پرک به حالت جامد گرانولی (پولکی) سفیدرنگ  و فاقد بو است؛ در آب اتانول و متانول به راحتی و با آزاد کردن گرما (گرماده) حل شده و خاصیت خوردگی آن افزایش پیدا می کند.

سود پرک اکثراً به صورت گرانوله (جامد) و مایع در صنعت مصرف می‌شود. در حالت مایع  حداکثر خلوصی که می توان آن را تهیه کرد  ۴۸ الی۵۰ درصد و در حالت جامد تا خلوص ۹۹.۹ درصد تولید می‌شود .

دمای ذوب و جوش آن به ترتیب 323 و 1388 درجه سانتی گراد است و دارای دانسیته2.13 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.

از چه طریقی می توان سود پرک را تولید کرد!

سدیم هیدروکسید هم به صورت جامد هم به صورت مایع در صنعت کاربرد دارد. بنابراین روش تولید آن در هر دو فیلد می بایستی بررسی شود. کاستیک سودا به به دو روش سودا -آهک و الکترولیز محلول سدیم کلرید  تولید می شود.

 • روش سودا آهک

واکنش کلسیم هیدروکسید(آهک هیدراته ) با سدیم کربنات سدیم هیدروکسید تولید می شود این روش قدیمی در مصر باستان مورد استفاده قرار می گرفته است .

 • روش کلروالکانی( الکترولیز محلول سدیم کلرید)

 در این روش نمک سدیم کلرید الکترولیز می شود، به این صورت که محلول نمک تحت یک جریان مستقیم الکتریسیته قرار می گیرد؛ این فرایند از طریق سه نوع سل مختلف قابل انجام است : سل های غشایی، سل جیوه ای  و سل دیافراگمی.

 واکنش کلی در هر سه روش یکسان است و در نهایت منجر به تولید سدیم هیدروکسید می شود.

روش غشایی نسبت به دو روش دیگر مزایای بیشتری دارد و امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات در هر سه روش  مشابه است ،بدین صورت که کلردرآند وهیدروژن و سدیم هیدروکسید در قسمت کاتد  تولید می شود. تفاوت در این سه روش در مرحله جداسازی محصولات اصلی از دیگر محصولات است .

برای تولید سود پرک حالت جامد از کاستیک مایع می بایستی بعد از مراحل تولید سدیم هیدروکسید مایع خالص سازی آن مراحل دیگری برای غلیظ کردن انجام گیرد که در نهایت کاستیک سود های مایع در دمای ذوبش به سود پرک تبدیل می شود.

 

کاربرد های سود پرک:

سود پرک یک ماده بسیار پر کاربرد در صنایع مختلف است .

صنعت کاغذ سازی و نساجی

حدود ۲۵ درصد سود پرک تولیدی در صنعت کاغذ سازی مصرف می شود. که دلیل این کاربرد گسترده  به خاصیت رنگبری آن برمی‌گردد، همچنین به منظور جداسازی لیگنین و فیبر در روش کرافت و  در زمینه رنگ کردن نایلون ها و پلی استرها ، صنعت نساجی، کاربردی است.

صنایع غذایی از سود پرک برای شستشو میوه و سبزیجات و پوست کندن میوه ها استفاده می شود. همچنین در تولید قهوه شکلات و کارامل  (تولید رنگ آن) کاربرد دارد. در این صنعت می توان سفت کردن بستنی ها، تولید نوشابه و نودل و گرفتن تلخی زیتون نام برد.

تصفیه آب

 به دلیل خاصیت بازی شدید سود پرک در اثر افزودن آن به آب باعث بالا رفتن PH آب می شود ، که این افزایش  باعث می شود هم درصد فلزات سنگین مثل قلع و مس و هم خاصیت خوردگی آب کاهش یابد.

تولید شوینده ها

 بزرگترین کاربرد سود پرک در صنعت صابون سازی است. سود پرک به دلیل خاصیت چربی زدایی بالای آن در تولید شوینده ها شامپو ها و صابون ها کاربرد دارد . در کارخانجات به منظور شست و شو ماشین‌آلات و زدودن چربی وگریس از آنها به کابردی است این ماده  به راحتی  با حل کردن مواد که باعث گرفتگی چاه ها می شوند، به عنوان چاه بازکن نیز استفاده می شود.

کاربرد سود پرک در کارواش و قالیشویی

بدین جهت دارای قدرت پاک کنندگی و چربی زدایی زیادی است همچنین قیمت بسیار مناسبی دارد و از آن برای شستشوی بخش  های غیر فلزی اتومبیل ها مثل: موکت خودرو لاستیک‌ها ،تایر ها و غیره استفاده می شود.

سایر کاربردهای سود پرک

 • کاربرد در توربین های بادی به وسیله تولید رزین های اپوکسی
 • تولید سلول های سوختی
 • در صنایع سوختی در جهت تولید سدیم متیلآت در فرایند تولید بیواتانول و بیودیزل
 • در آزمایشگاه ها برای شناسایی اسیدها خونسازی تنظیم Ph و تیتراسیون
 • سنتز های ارگانیک
 • تولید الکل
 • پنبه سازی
 • تولید چرم
 • استخراج طلا بر روی کربن فعال
 • به عنوان ماده افزودنی در چسب
 • تولید بتن (از دو فاز شدن سیمان و ماسه جلوگیری میکند )
 • پردازش آلومینیوم (خالص سازی محصول نهایی )
 • کاربرد در صنعت نفت( تجزیه گازهای سمی گوگرد اکسید و ازبین بردن سولفور دودکش ها )
 • کاربرد در صنعت سرامیک سازی

محلول سازی

سود پرک یا همان سدیم هیدروکسید بسیار واکنش پذیر است و حل کردن آن در آب گرمای زیادی تولید می کند .بنابراین محلول سازی آن باید روش خاصی داشته باشد تا از خطرات احتمالی آن جلوگیری شود از جمله نکاتی که در ابتدا باید به آن توجه کرد، عدم استفاده از ظروف فلزی و قاشق فلزی (برای هم زدن ) است .به جای آن  می توان از ظروف پلاستیکی استفاده کرد ؛چون سود پرک با  با پلاستیک واکنش نمی دهد. حال برای شروع محلول سازی از سود پرک ، ابتدا ظرف پلاستیک را پر از آب سرد کنید و با  سرعتی متوسط سود پرک را به آن اضافه نمایید. در این حین  محلول را هم  بزنید تا سود پرک بخوبی حل شود. توجه داشته باشید که به میزان مورد استفاده محلول تهیه کنید چرا که محلول سود پرک کربن دی اکسید هوا را جذب می کند و  و ماهیت محلول آن تغییر پیدا می کند.

ایمنی

سود پرک و سود مایع خورنده، سوزاننده، سمی و قابل اشتعال می باشند. بنابراین هنگام استفاده از آن ها می بایست از وسایل محافظتی مثل عینک ایمنی، دستکش ضد اسیدی، لباس مخصوص و ماسک استفاده کرد. چرا که در صورت تماس با پوست این ماده می تواند بافت های زنده را تجزیه نماید و تنفس بخارات ناشی از آن نیز به ریه ها آسیب می رساند .انحلال آن در آب گرمای  قابل توجهی آزاد می کند، که می تواند باعث سوختگی نیز شود. نگهداری سود پرک و سود مایع  از اهمیت بسزایی برخوردار است به این دلیل که این ماده  تمایل زیادی دارد که آب و کربن دی اکسید هوا را جذب کند ؛ پس در ظروف عایق هوا می بایستی نگهداری شود .همچنین محل انبار یا نگهداری سود پرک باید از مواد اکسید کننده ای مثل اسید ها دور باشد.

 

برای خرید سود پرک مرغوب اینجا کلیک کنید و با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

4 × سه =