خواص شگفت انگیز کافور

خواص شگفت انگیز کافور

کافور  یک ماده  جامد مومی، قابل اشتعال، شفاف با عطر قوی است. این یک ترپنوئید با فرمول شیمیایی C10H16O است. کافور طبیعی بیشتر برگرفته از  یک درخت بزرگ همیشه سبز که در شرق آسیا یافت می شود، می باشد. در گیاهان دیگری نظیر رزماری، ریحان آبی و…. یافت می شود. کافور را می توان به طور مصنوعی از روغن سقز نیز تولید کرد. و در حال حاضر این ترکیب بیشتر بصورت مصنوعی و در آزمایشگاههای شیمی استخراج می گردد.

ما با مصارف مذهبی کافور کم و بیش آشنا هستیم:

  • کافور به طور گسترده در مراسم مذهبی هندو استفاده می شود. در هند بر روی جایگاهی به نام “کارپور دانی” گذاشته می شود. آرتی پس از آتش زدن آن معمولاً به عنوان آخرین مرحله پوجا انجام می شود.
  • کافور همچنین در منابع یهودی در مورد اینکه آیا در هنگام بیماری همه گیر نیاز به روزه گرفتن دارید، ذکر شده است..
  • مسلمانان در مراسم تدفین خود از کافور استفاده می نمایند.

اما حضور آن در زندگی بشر داستان جالبتری دارد:

کافور قرن ها به عنوان یک محصول جنگلی تولید می شود که از بخار حاصل از برشته کردن خرده های چوب بریده شده از درختان مربوطه و بعداً با عبور بخار از چوب های پودر شده و متراکم کردن بخارات متراکم می شود. در اوایل قرن نوزدهم بیشتر ذخایر درخت کافور با توده های بزرگ باقی مانده در ژاپن و تایوان با تولید تایوانی بسیار بیشتر از ژاپنی ها تخلیه شده بود. کافور یکی از منابع اولیه استخراج شده توسط قدرت های استعماری تایوان و همچنین یکی از پرسودترین منابع بود. ابتدا چینی ها و سپس ژاپنی ها انحصارات کافور تایوانی را ایجاد کردند. در سال 1868 یک نیروی دریایی بریتانیا به بندر آنپینگ رفت و نماینده محلی بریتانیا خواستار پایان دادن به انحصار کافور چین شد، پس از اینکه نماینده پادشاه محلی از بمباران شهر توسط بریتانیا امتناع کرد و بندر را تصرف کرد. «مقررات کافور» که بین دو طرف مورد مذاکره قرار گرفت، متعاقباً شاهد پایان مختصری بر انحصار کافور بود. در سال 1911، رابرت کندی دانکن، شیمیدان صنعتی و مربی، گفت که دولت امپراتوری ژاپن اخیراً (1907-1908) سعی کرده است تولید کافور طبیعی را به عنوان یک محصول جنگلی در آسیا در انحصار خود درآورد، اما این انحصار با توسعه جایگزین‌های سنتز کلی، که به شکل «کاملاً آکادمیک و کاملاً غیرتجاری» با اولین گزارش گوستاو کومپا آغاز شد، جلوگیری شد «اما سرنوشت انحصار ژاپن را مهر و موم کرد. موفق شد بیش از آن که توجه ارتش جدیدی از محققان و درحقیقت شیمیدانان صنعتی  را برانگیخت. دفاتر ثبت اختراع جهان به زودی مملو از ترکیبات تجاری ادعایی کافور شدند و از فرآیندهای مورد علاقه شرکت هایی برای بهره برداری از آنها تشکیل شد، کارخانه ها به نتیجه رسیدند و در مدت زمان بسیار کوتاهی دو سال پس از سنتز آکادمیک کافور مصنوعی، هر ذره خوب به عنوان یک محصول طبیعی، وارد بازارهای جهان شد و با این حال کافور مصنوعی نمی تواند محصول طبیعی را به اندازه ای جایگزین کند که کافور را از بین ببرد. صنعت در حال رشد تنها کارکرد فعلی و احتمالی آن در آینده این است که به عنوان یک کنترل دائمی برای انحصار، عمل به عنوان یک چرخ تعادل برای تنظیم قیمت ها در محدوده های معقول عمل کند.


پلاستیک ها:

اولین پلاستیک های مهم ساخته دست بشر، پلاستیک های نیتروسلولز (پیروکسیلین) کم نیتروژن بودند. در دهه‌های اولیه صنعت پلاستیک، کافور در مقادیر بسیار زیاد مورد استفاده قرار گرفت  به عنوان نرم‌کننده‌ای که سلولوئید را از نیتروسلولز، در لاک‌های نیتروسلولزی و سایر پلاستیک‌ها و لاک‌ها ایجاد می‌کرد.

آفت بازدارنده و نگهدارنده:

اعتقاد بر این است که کافور برای حشرات سمی است و بنابراین گاهی اوقات به عنوان دافع استفاده می شود. از کافور به عنوان جایگزینی برای گلوله پروانه استفاده می شود. کریستال های کافور گاهی اوقات برای جلوگیری از آسیب به مجموعه حشرات توسط سایر حشرات کوچک استفاده می شود. در لباس هایی که در مناسبت ها و جشن ها استفاده می شود و همچنین در گوشه های کمد به عنوان دافع سوسک نگهداری می شود. دود کریستال کافور یا چوب بخور کافور را می توان به عنوان یک دافع پشه دوستدار محیط زیست استفاده کرد.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که اسانس کافور می‌تواند به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده مؤثر در برابر مورچه‌های آتش‌سوزی قرمز استفاده شود، زیرا بر رفتار حمله، صعود و تغذیه کارگران اصلی و فرعی تأثیر می‌گذارد.

کافور همچنین به عنوان یک ماده ضد میکروبی استفاده می شود. در مومیایی کردن، روغن کافور یکی از مواد مورد استفاده مصریان باستان برای مومیایی کردن بود.

کافور جامد بخارهایی را آزاد می کند که پوششی برای جلوگیری از زنگ زدگی ایجاد می کند و بنابراین برای محافظت از ابزار در برابر زنگ زدگی در جعبه ابزار ذخیره می شود.

عطر:

در جهان عرب باستان، کافور یک ترکیب رایج عطر بود. چینی ها از بهترین کافور به عنوان «عطر مغز اژدها» به دلیل «رایحه تند و تلخ» و «قرن ها عدم اطمینان در مورد منشأ و نحوه پیدایش آن» یاد می کردند.

مصارف آشپزی:

یکی از اولین دستور العمل های شناخته شده برای بستنی مربوط به سلسله تانگ شامل کافور به عنوان یک ماده است. در مصر باستان از آن برای طعم دادن به نان خمیر شده استفاده می شد. در اروپای باستان و قرون وسطی، کافور به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده شیرینی استفاده می شد. در کتاب‌های آشپزی قرون وسطایی زبان عربی، از جمله کتاب الکتاب الطبیخ که توسط ابن سیار الوراق در قرن دهم گردآوری شده است، از آن در انواع غذاهای خوش طعم و شیرین استفاده می‌شد. طبق کتابی که در اواخر قرن پانزدهم برای سلاطین ماندو نوشته شده است، از آن در غذاهای شیرین و خوش طعم در نیماتناما استفاده می شد.

مصارف دارویی:

مکعب کافور

کافور معمولاً به عنوان یک داروی موضعی به عنوان کرم یا پماد پوست برای تسکین خارش ناشی از نیش حشرات، سوزش جزئی پوست یا درد مفاصل استفاده می شود. در اپیدرم پوست جذب می‌شود، جایی که پایانه‌های عصبی حساس به گرما و سرما را تحریک می‌کند و در صورت استفاده شدید احساس گرما ایجاد می‌کند، یا وقتی به آرامی استفاده می‌شود، احساس خنکی ایجاد می‌کند. عمل روی انتهای عصبی نیز باعث ایجاد بی‌دردی موضعی خفیف می‌شود.

کافور همچنین به عنوان یک آئروسل، معمولاً با استنشاق بخار، برای مهار سرفه و تسکین احتقان راه هوایی فوقانی به دلیل سرماخوردگی استفاده می‌شود.

در دوزهای بالا، کافور علائم تحریک‌پذیری، بی‌حسی، بی‌حالی، اسپاسم عضلانی، استفراغ، گرفتگی‌های شکمی، تشنج و تشنج را ایجاد می‌کند. دوزهای کشنده در بزرگسالان در محدوده 50-500 میلی گرم بر کیلوگرم (خوراکی) است. به طور کلی، دو گرم باعث مسمومیت جدی و چهار گرم بالقوه کشنده است.

کافور در دامپزشکی به عنوان محرک تنفسی برای اسب ها استفاده محدودی دارد.

کافور توسط Ladislas J. Meduna برای ایجاد تشنج در بیماران اسکیزوفرنی استفاده شد.

طب سنتی:

کافور در طب سنتی در طول قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است، احتمالاً بیشتر به عنوان یک ضد احتقان. کافور در سوماترای باستان برای درمان رگ به رگ شدن، تورم و التهاب استفاده می شد. کافور همچنین قرن ها در طب سنتی چینی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گرفت.

از کافور در طب قرون وسطی عرب استفاده می‌شده است، مثلاً در روایتی از اسامه بن منقیح، پزشک ابن بوطلان به زنی که از سردی سر رنج می‌برد و به همین دلیل حجاب‌های زیادی می‌پوشد، دستور می‌دهد تا کافور را از عطاری تهیه کنند و زیر او بگذارند. حجاب ها او پس از انجام این کار با شکایت از گرمی سر برمی گردد. ابن بوطلان به او دستور می‌دهد که حجاب‌های متعدد خود را از سر ببرد. پس از برداشتن همه آنها به جز یکی، حالش خوب است و رنجش درمان می شود.

از زمان های قدیم در هند نیز استفاده می شده است.

ودر ایران نیز در چندسال اخیر با شیوع کرونا این ماده میزان مصرف بیشتری بعنوان داروی گیاهی و…. دارد که شرکت آرتا اسید درجهت همیاری با مردم کشور ، کافور مصرفی را با قیمتی بسیار مناسب تولید می نماید.

شما میتوانید جهت ثبت سفارشات خود با ما درتماس باشید.

خرید کافور

درخت کافور

درخت کافور

مقالات مرتبط
5 نظر
محمدی

سلام
خدا قوت
چه جالب!!! اصلا نمی دونستم انقدر برای پوست عالیه.
ممنون از اطلاعاتتون

بله این یکی از خواص خیلی خوب کافور هست

سارا

چه فیلم خوب و کاملی در خصوص کافور بود، واقعا بدردم خورد. ممنون

خوشحالیم که راضی بودید

mohammad

بسیارعالی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

19 − 6 =