نحوه استفاده ایمن از کافور: مزایا و اقدامات احتیاطی

کافور (Cinnamomum camphora) یک ترپن (ترکیب آلی) است که معمولاً در کرم‌ها، پمادها و لوسیون‌ها استفاده می‌شود. روغن کافور روغنی است که از چوب درختان کافور استخراج می شود و با تقطیر با بخار فرآوری می شود. می توان از آن به صورت موضعی برای تسکین درد، سوزش و خارش استفاده کرد. کافور همچنین برای از بین بردن احتقان قفسه سینه و شرایط التهابی استفاده می شود.

بو و طعم قوی دارد و به راحتی از طریق پوست جذب می شود. کافور در حال حاضر از سقز ساخته می شود، اما تا زمانی که به درستی از آن استفاده کنید، استفاده از آن بی خطر است. این پتانسیل عوارض جانبی دارد، به خصوص اگر از آن در دوزهای بالا استفاده کنید. هرگز کافور را به صورت داخلی مصرف نکنید و آن را روی پوست شکسته نمالید، زیرا می تواند سمی باشد.

کافور برای چه مواردی استفاده می شود؟

کافور به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد التهابی، کاربردهای موضعی بسیار متنوعی دارد. می توان از آن برای درمان بیماری های پوستی، بهبود عملکرد تنفسی و تسکین درد استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای مختلف کافور و شواهد علمی پشتیبان آن به خواندن ادامه دهید.

کافور برای پوست

لوسیون ها و کرم های حاوی کافور می توانند برای تسکین سوزش و خارش پوست استفاده شوند و ممکن است به بهبود ظاهر کلی پوست کمک کنند. دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که آن را در التیام عفونت ها مفید می کند. یک مطالعه بر روی حیوانات در سال 2015 نشان داد که کافور در درمان زخم ها و چین و چروک های ناشی از اشعه ماوراء بنفش موثر است و آن را به یک عنصر بالقوه در لوازم آرایشی ضد پیری تبدیل می کند. این ممکن است به دلیل توانایی آن در افزایش تولید الاستین و کلاژن باشد. حداقل یک بار در روز از کرم کافور روی ناحیه ای که می خواهید درمان کنید استفاده کنید.

درد را تسکین می دهد

استفاده از کافور روی پوست به تسکین درد و التهاب کمک می کند. یک مطالعه کوچک در سال 2015 نشان داد که اسپری حاوی مواد طبیعی مانند کافور، منتول و اسانس‌های میخک و اکالیپتوس در تسکین درد خفیف تا متوسط ​​مؤثر است. این اسپری به مدت 14 روز روی مفاصل، شانه ها و کمر اعمال شد. هنگام استفاده از محصولات کافور ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، گرم شدن یا سرد شدن کنید. چند بار در روز یک اسپری یا پماد کافور را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

سوختگی را التیام می بخشد

از بالم و کرم های کافور می توان برای التیام زخم های سوختگی استفاده کرد. یک مطالعه حیوانی در سال 2018 نشان داد که پماد حاوی کافور، روغن کنجد و عسل زمان بهبودی زخم‌های سوختگی درجه دو را کاهش می‌دهد و مشخص شد که نسبت به استفاده از وازلین مفیدتر است. برای استفاده، یک بار در روز یک پماد را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

آرتروز را درمان می کند

محصولات کافور مانند Icy Hot و Biofreeze ممکن است در تسکین درد، التهاب و تورم ناشی از آرتریت موثر باشند. احساس گرما یا سردی که پس از استفاده از این کرم ها ایجاد می شود ممکن است شما را از درد دور کند. همچنین نشان داده شده است که کافور دارای اثرات ضد التهابی در مدل های حیوانی است که در درمان آرتریت مفید است. برای استفاده، کرم کافور را به نواحی آسیب دیده چندین بار در روز بمالید.

قارچ ناخن پا را درمان می کند

خواص ضد قارچی کافور آن را در درمان قارچ ناخن پا مفید می کند. تحقیقات انجام شده در سال 2011 نشان داد که استفاده از Vicks VapoRub که حاوی کافور و همچنین روغن منتول و اکالیپتوس است در درمان قارچ ناخن پا موثر است. در این مطالعه، 15 نفر از 18 نفر پس از استفاده از این پماد به مدت 48 هفته، نتایج مثبتی را نشان دادند. برای استفاده، Vicks VapoRub را چند بار در روز روی ناخن های پا آسیب دیده بمالید.

احتقان و سرفه را برطرف می کند

روغن کافور به عنوان یک ضد احتقان و سرکوب کننده سرفه عمل می کند. بر اساس یک مطالعه در سال 2010، مالش بخار در تسکین سرفه شبانه، احتقان و مشکلات خواب در کودکان مبتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مؤثرتر بود.

برای استفاده، 2 قاشق چایخوری Vicks VapoRub را در یک کاسه آب داغ قرار دهید. سر خود را روی کاسه نگه دارید و هنگام استنشاق بخارات، سر خود را با حوله بپوشانید. همچنین می توانید مومیایی را به سینه یا پاهای خود بمالید و سپس آنها را با جوراب بپوشانید. از گذاشتن آن در داخل یا اطراف سوراخ های بینی خودداری کنید.

ضد اسپاسم

محصولات کافور ممکن است به عنوان مالش عضلات نیز استفاده شوند. ممکن است به تسکین گرفتگی عضلات، اسپاسم و سفتی کمک کند. یک مطالعه در سال 2004 نشان داد که کافور دارای خواص ضد اسپاسم و شل کننده است. برای استفاده، چند بار در روز یک مالش عضلانی مانند Bengay را روی عضلات دردناک خود ماساژ دهید.

استفاده های دیگر

تحقیقات علمی برای برخی از کاربردهای ادعا شده برای کافور محدود است و شواهد تا حد زیادی حکایتی است. روغن کافور همچنین ممکن است برای درمان موارد زیر استفاده شود:

ریزش مو

آکنه

زگیل

گوش درد

تبخال

هموروئید

علائم بیماری قلبی

گردش خون ضعیف

نفخ شکم

اضطراب

افسردگی

اسپاسم عضلانی

میل جنسی کم

خطرات و اقدامات احتیاطی

زمانی که کافور به درستی استفاده شود، عموماً برای بزرگسالان بی خطر است. لوسیون ها یا کرم های حاوی مقدار کمی کافور را می توانید روی پوست خود بمالید. هرگز از کافور رقیق نشده یا محصولات حاوی بیش از 11 درصد کافور استفاده نکنید. همیشه قبل از استفاده از کافور روی پوست خود یک تست چسب پوستی انجام دهید. مقدار کمی از محصول کافور را روی ساعد داخلی خود بمالید و 24 ساعت صبر کنید تا ببینید آیا واکنشی رخ می دهد یا خیر.

عوارض جانبی جزئی مانند قرمزی و سوزش ممکن است هنگام استفاده موضعی از کافور رخ دهد. محصولات کافور نباید روی پوست شکسته یا آسیب دیده استفاده شود زیرا بدن می تواند سطوح سمی را جذب کند. همچنین می تواند باعث مشکلات تنفسی مانند سرفه و خس خس سینه در هنگام استنشاق شود. از تماس با چشم خودداری کنید.

هنگام استفاده از محلول کافور از طریق استنشاق بخار بیش از 1 قاشق غذاخوری در هر لیتر آب استفاده نکنید. محصولات حاوی کافور مانند Vicks VapoRub یا Bengay را در مایکروویو حرارت ندهید زیرا پتانسیل انفجار دارند. هرگز کافور را مشتعل نکنید همانطور که منبع مورد اعتماد نشان داده است که باعث سوختگی می شود.

توجه: کافور هرگز نباید به صورت داخلی مصرف شود زیرا ممکن است باعث عوارض جانبی جدی و حتی مرگ شود. علائم سمیت کافور در عرض 5 تا 90 دقیقه پس از مصرف ظاهر می شود. علائم شامل سوزش دهان و گلو، حالت تهوع و استفراغ است.

تصور می شود مصرف کافور به صورت داخلی و استفاده موضعی از آن باعث آسیب کبدی می شود. در صورت داشتن هر گونه شرایط پزشکی که بر کبد شما تأثیر می گذارد از کافور استفاده نکنید. همچنین اگر آسم یا صرع دارید، نباید کافور مصرف کنید.

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید از محصولات کافور استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث نقص مادرزادی شود. کودکان زیر 2 سال به هیچ وجه نباید از محصولات کافور استفاده کنند. مصرف کافور حتی در دوزهای کم نشان داده شده است که منبع مورد اعتماد برای کودکان نوپا کشنده است. همچنین می تواند باعث تشنج در کودکان شود.

تفاوت بین روغن کافور قهوه ای، زرد و سفید

فقط روغن کافور سفید برای مصارف بهداشتی بی خطر است. روغن کافور قهوه ای و زرد حاوی مقادیر زیادی سافرول است. این آنها را سمی و سرطان زا می کند. اکثر محصولاتی که پیدا می کنید فقط از روغن کافور سفید استفاده می کنند. اگر روغن کافور خالص می‌خرید، مطمئن شوید که روغن سفید است.

محصولات حاوی کافور

اکثر محصولات کافور به شکل کرم، پماد یا مومیایی هستند که می توانند روی پوست شما اعمال شوند. می توانید اسپری ها و حمام های مایع را پیدا کنید. برخی از کرم های ضد خارش و اصلاح حاوی کافور هستند. برخی از محصولات زیبایی مانند شستشوی صورت، لاک ناخن و ChapStick حاوی کافور هستند. همچنین یک عنصر رایج در دافع حشرات است.

کافور اگر به درستی استفاده شود این پتانسیل را دارد که فواید زیادی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که همیشه دستورالعمل های سازنده را دنبال کرده و دقیقاً مطابق دستورالعمل استفاده کنید. اگر در مورد استفاده از کافور سوال یا نگرانی دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. همچنین می توانید در مورد مسائل بهداشتی که می خواهید با کافور درمان کنید، صحبت کنید.

 

شما می توانید جهت خرید بهترین کافور در ایران با ما تماس بگیرید:

کلیک نمایید

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دو × یک =