چسب چوب چیست و چه ویژ گی هایی دارد؟

چسب چوب چیست؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

عموما اکثر مردم با چسب چوب و کاربردهای مهم و پر استفاده آن آشنایی دارند‌. یکی از انواع چسب هایی که در صنایع استفاده می شود چسب چوب است؛ چسب چوب ظاهری سفید یا شیری رنگ دارد . این چسب قابل حل  در آب و رنگ های پلاستیکی است و بوی مخصوصی ندارد .پایه چسب چوب همان همو پلیمر وینیل استات است.

 به دلیل خواص پلیمری چسب چوب، ویسکوزیته آن بسیار بالاست و حالت غلیظی به آن می‌دهد ولی برای استفاده کردن از آن نیازی به حل کردن آن در آب نمی باشد.

تاریخچه چسب چوب

 در قرن ۱۷ میلادی برای اتصالات قطعه های چوبی در هلند از چسب چوب استفاده می شده است. در طی گذر زمان استفاده چسب چوب در دیگر کشورها گسترش می یابد . چسب چوب در جنگ جهانی اول، بیشتر تکامل و توسعه یافت.هواپیما سازی، کشتی  سازی ، ساختن واگن قطار و کامیون ها از جمله کاربردهای چسب چوب در جنگ جهانی اول بود.

استفاده از چسب چوب در جنگ جهانی دوم افزایش بیشتری پیدا کرد که باعث گسترش بیشترصنعت چسب شد.

عملکرد چسب چوب در چسباندن دو قطعه چوب به هم

 با نفوذ کردن مایع پلی وانیل استات چسب چوب، در شکاف ها و شیار های موجود در چوب با کمک نیروی چسبندگی و ویسکوزیته بالا چسب ، باعث پر شدن این منافذ شده و دو قطعه چوب را محکم به هم متصل می کند؛ به طوری که برای جدا کردن این دو قطعه می‌بایستی چوب را شکست.

 

 

انواع چسب چوب

 چسب چوب دارای انواع مختلفی است، که با شناخت ویژگی های هر نوع می توان آن را به درستی  و در جای مناسب به کار برد.

 

  1. چسب اپوکسی
  2. چسب پروتئین حیوانی
  3. چسب مخصوص پرس گرم
  4. چسب سیانو اکریلات(CA)
  5. چسب پلی وینیل استات(PVA)
  6. چسب پلی اورتان (PU)
  7. چسب سفید
  8. چسب صنعتی

 

 

 چسب اپوکسی (چسب قایق)

 چسب اپوکسی ضد آب است و منافذ را به خوبی پر می کند ولی در مقابل اشعه خورشید (اشعه UV) مقاومت ندارد. این چسب ازدو قسمت ریزین و عامل پخت تشکیل شده است که با واکنش این دو قسمت  ،  فرآیند محکم و سخت شدن اتفاق می افتد . شکل مایع چسب اپوکسی، رزین اپوکسی نام دارد. رزین ماده چسبناک است و ترکیبی از  اپیکروهیدرین و  بیسفنول می باشد .از چسب اپوکسی به دلیل مقاومت و استحکام زیاد آن در  پروژه های ساختمانی استفاده می شود .  چسب اپوکسی در مقابل آب و مواد شیمیایی در گذر زمان ضعف نشان می دهد. بنابراین استفاده از آن در چسباندن انواع چوب ها محدودیت دارد مثلا چوب بلوط را نمی توان با چسب اپوکسی چسباند.

از چسب اپوکسی معمولا در ساخت و تعمیر قایق استفاده می شود .

چسب پروتئین حیوانی (چسب مخفی )

عموما این چسب با نام چسب مخفی شناخته می شود. چسب مخفی با گرم کردن  گرانول با آب ساخته می شود. این چسب را می توان با حرارت به مایع تبدیل کرد از مزیت های این چسب مشخص نبودن اثر آن بر روی سطح کار و یا  پروژه می باشد. از چسب مخفی در ساخت وسایل موسیقی، کمان و در انواع نجاری استفاده می شود.

 

چسب مخصوص پرس گرم

چسب پرس گرم ،کرم رنگ است و معمولاً از اوره فرمالدهید ساخته می‌شود.این چسب عموما مایع است و همان طور که  از اسم آن پیداست  به وسیله دستگاه پرس خاصی، تحت فشار و گرما ،سخت و خشک می شود.

از این چسب در فیکس کردن روکش بر روی چوب ، درب های چوبی و… استفاده می شود.

 

چسب سیانو اکریلات(CA)

از مزایای این چسب سرعت بالا  خشک شدن آن می باشد ،که  باعث کاربردهای آن گسترده شده است. به همین دلیل قیمت آن از چسب pvc (در ادامه توضیح داده خواهد شد ) بیشتر است. چسب  سیانواکریلات به همراه یک اسپری (کاربرد اسپری :افزایش سرعت عملکرد چسب) فروخته و استفاده می شود.

 

این چسب  برای سطوح سخت ،در نجاری، قالب سازی، مبلمان سازی ،منبت کاری ، انواع تعمیرات و همچنین در منازل به کار می رود.

 استون حلال چسب CA می باشد.

 

چسب پلی وینیل استات(PVA)

این چسب بوی کمی دارد ولی سمی است . چسبPVA به دلیل در دسترس ( مزیت آن) و پر استفاده بودن به عنوان جایگزین چسب پروتئین حیوانی استفاده می شود. این چسب ارزان قیمت بوده و به راحتی می توان آن را پیدا کرد چسب PVAانواع مختلفی دارد، که هر نوع برای کار خاصی کاربرد دارد. از مزایای دیگر آن این است که در گذر زمان تجزیه نمی شود و رنگ آن تغییر نمی کند( زرد نمی شود) و مستحکم باقی می ماند.

 

 

چسب پلی اورتان (PU)

یکی از پرکاربردترین و بهترین نوع چسب چوب پلی اورتان است؛ که برای کار با بیشتر مواد و اشیا مثل فلزات ،سنگ ها ،فایبرگلاس و  پلاستیک مناسب است. کار با PU سخت است چرا که سریع خشک و سفت می‌شود. این چسب ضد آب است ولی برای خشک شدن به رطوبت نیاز دارد. زمانی که خشک شود متورم و ضد آب می شود. ازمزیت‌های این چسب این است که میتوان با آن چوب های پرداخت شده را نیز به راحتی به هم چسباند. قدرت چسبندگی این چسب بسیار بالا بوده بنابراین هنگام استفاده از آن باید سرعت عمل بالایی داشت.

 

 چسب سفید

 چسب سفید نوعی چسب چوب است که از آن در چسباندن  کاغذ و چوب و غیر استفاده می شود.

چسب صنعتی

از قویترین انواع چسب چوب است. نام شناخته شده تر ان، چسب آهن است. از چسب آهن در کفاشی ها هم استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن می‌توان چسباندن ورق سنباده به صفحه سنباده، چسباندن روکش در روی ورقه های چوبی و کار در نجاری را نام برد. برای کار با چسب آهن ابتدا باید سطح دو قطعه را کاملا تمیز کرده و بعد از اضافه کردن چسب به هر قطعه ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کرد و بعد هر دو قطعه را  تحت فشار مضاعف به هم چسباند .این نکته را مد نظر داشته باشید که حتماً قبل از استفاده از چسب صنعتی قوطی را به خوبی تکان دهید.

 

برخی نکات  هنگام استفاده از چسب چوب

چسب چوب هنگام برخورد با اشیا لایه محافظی تشکیل می دهد که این لایه رنگپذیر نیست وباعث دو رنگ شدن کار می‌شود . بنابراین باید بدانیم که چسب چوب رنگ نمی پذیرد‌ و در هنگام کار با آن باید دقت کنیم .

با چسب چوب نمی توان چوب و فلز را به یکدیگر متصل کرد همچنین از از دیگر نکات  استفاده از چسب چوب ،مدت زمان خشک شدن آن است که در برخی از انواع ان ، طولانی است.

 

نکات محافظتی  و ایمنی در استفاده و نگهداری چسب چوب

 دقت داشته باشید که درحین استفاده از چسب چوب دمای محیط باید بالاتر از صفر درجه سانتیگراد باشد .

چسب چوب قابل اشتعال نیست ولی باید در محیط خشک و خنک که دمای آن بین ۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود.

 اگر اشتباه چسب چوب روی قسمت ناخواسته ریخت شود، می‌توان  آن را با یک تکه پارچه ها نمناک قبل خشک شدن پاک کرد.

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

چهارده − دوازده =