کاربردهای دیسکلر چیست؟

دیسکلر چیست؟
 • حالت ماده: مایع یا پودری
 • رنگ: ابی
 • بو:بدون بو یا دارای و تند و زننده
 • حلالیت:محلول در اب

اسید دیسکلر( رسوب زدا) یک نوع محلول شیمیایی بدون بو و با پایه اسیدی است که می تواند رسوبات جداره ها و روی سطح مبدل های حرارتی یا سرمایشی را به محلول قابل حل در آب تبدیل کند و از مسدود شدن مسیر آب جلوگیری کند.

 محلول دیسکلر با از بین بردن املاح رسوب شده ،در تاسیسات صنعتی و دیگ های بخارو سیستم های سرمایشی و گرمایشی راندمان این دستگاه ها افزایش می دهد .این فرآیند در زمان کوتاه و بدون  خوردگی سطوح انجام می شود.

دیسکلر با اسامی دیگری مثل اسید دیسکلر، رسوب زدا یا دیسکلیر نیز  شناخته می شود.

از ویژگیهای دیسکلر ظرفیت بالای آن در حل کردن لایه های اکسیدی می باشد.

 در بسیاری از تجهیزات صنعتی یا  لوله های سیستم های گرمایشی و سرمایشی که در معرض عبور آب می باشند، به دلیل وجود املاح و نمک های منیزیم و کلسیم (سختی آب) موجود در آب ،بر دیواره لوله ها رسوب ایجاد می شود و به مرور زمان ازدیاد رسوب باعث گرفتگی وترک لوله ها و کاهش راندمان دستگاه های صنعتی می شود.به همین جهت برای جلوگیری از این مشکل می بایستی از مواد ضد رسوب( آنتی اسکالانت)استفاده کرد.

اگر دیسکلر مورد استفاده دارای کیفیت بالایی باشد باعث می شود عمل رسوب زدایی بدون مصرف انرژی حرارتی و حتی بدون آسیب دیدن بخش های پلاستیکی و فلزی به طور صحیح و کامل انجام شود.

یکی از مزیت های محلول دیسکلرعدم آسیب رسانی آن به محیط زیست ( عدم ایجاد الودگی) می باشد . دومین مزیت ان افزایش کارایی و طول عمر سیستم ها و دستگاه ها صنعتی است.

ترکیبات اسید دیسکلر

 از مواد اولیه تهیه دیسکلر- که توانایی از بین بردن انواع رسوبات را از سطوح پلاستیکی و فلزی بدون ایجاد آلودگی ایجاد خوردگی را دارد – اسید کلریدریک HCl( inhibited acid) است؛به عنوان ماده پایه و اصلی استفاده می شود.

در مواد رسوب زدا، مواد حفاظت کننده (inhibited) نیز جهت جلوگیری از خوردگی سطوح داخلی لوله ها و همچنین جلوگیری از ایجاد ترک و سوراخ در جداره ها  وجود دارد . دیسکلر ها که زمینه آن ها اسید معدنی است ؛ علاوه بر محافظت کننده ها از مواد خیس کننده (surfactant) گوناگون نیز تشکیل ‌شده‌اند که در جهت افزایش حلالیت رسوبات در آب،در دیسکلر کارایی دارند.

چگونه دیسکلر با کیفیت و اصل را تشخیص دهیم؟!

ویژگی های یک دیسکلر اصل و باکیفیت به شرح زیر می باشد:

 1. غالباً دارای بوی تند
 2. بدون انرژی حرارتی نیز کارایی کاملی دارد.
 3. ممکن است موجب خوردگی شود.
 4. دارای توانایی پاک کنندگی هر نوع رسوب از هر نوع آب

 

انواع دیسکلر

به دلیل تفاوت در وسایل و قطعات صنعتی و وجود طیف گسترده ای از انواع جنس سطوح و وسایل و همچنین میزان رسوبی که ممکن است در هر قطعه ته نشین شود، دیسکلرها را درانواع مختلف فرمولاسیون و تولید می کنند ؛ این امر درجهت جلوگیری از ایجاد آسیب به ساختار اصلی قطعات صنعتی انجام می گردد . بنابراین دیسکار در انواع خاصی تهیه شده اند که برای سطوح مخصوصی مورد استفاده قرار گیرند.

در دسترس بودن انواع مختلف ،رسوب زا ها باعث افزایش راندمان و همچنین کاهش آسیب و صدمه به دستگاه ها ، در طی فرایند کار خواهد شد.

دیسکلر بی بو

 یک نوع خاص از این ترکیبات است، که مناسب قطعاتی با جنس استیل می باشد. بدنه های استیلی که دچار رسوب آب شده اند، با استفاده از دیسکلر بی بو، بدون ایجاد خوردگی ، رسوب زدایی  می شوند. درصد خلوص اسید موجود در دیسکلر بی بو ، حدوداً به طور میانگین ۶۰ درصد است؛ که این درصد با توجه به مکان مورد مصرف متفاوت می باشد. همچنین اگر این درصد خلوص بالا تر از میزان ذکر شده باشد، باعث آسیب رساندن به قطعه یا بدنه استیلی می شود.

سوپر دیسکلر

نوع دوم ، سوپر دیسکلر نام دارد. این نوع خاص مناسب سطوح و تجهیزاتی باجنس  آلومینیوم ، مس و چدن  است . این دیسکلر  دارای بوی تند و شدیدا زننده می باشد ( برخلاف دیسکلر بی بو). مصرف عمده این دیسکلر در پکیج ها است؛ آب داغ عبوری از پکیج ها به مرور زمان باعث ایجاد رسوب و گرفتگی لوله های پکیج می شود؛ که با بهره گیری از سوپر دیسکلر می توان آنها را رسوب زدایی کرد.

دیسکلر استخر

سومین نوع از اسید دیسکلر ها ، دیسکلر استخرمی باشد .این نوع از محصولات مانند سوپر دیسکلر بوی تندی دارند .دیسکلر استخر فقط برای از بین بردن رسوب استخر مناسب است و کارایی دارد .از ان نباید برای رسوب زدایی سطوح فلزی استفاده شود ؛ زیرا در فلزات خوردگی ایجاد می کند.

 

کاربرد دیسکلر

دستگاه ها و تجهیزات صنعتی مثل دیگ های بخار ، سیستم های گرمایشی و سرمایشی ،چیلر ها ، برج های خنک کننده و بویلر ها به این علت که در معرض آب و درحرارت های بالا کار می کنند ، امکان ته نشین شدن املاح آب و ایجاد رسوب در آنها بسیار بالاست .کاربرد دیسکلرها جدا کردن این رسوبات از دستگاه های صنعتی است؛ به طریقی که  ساختار آن دستگاه ها دچار  آسیب نشود از کاربرد ها دیسکلر است. دیسکلر با ایجاد یک لایه محافظتی بر روی سطوح پلاستیکی و فلزی ، از خوردگی آن سطوح ، به وسیله اسید موجود در دیسکلر جلوگیری می کند. بنابراین ازاصلی‌ترین کاربرد های، دیسکلررسوب زدایی تجهیزات و دستگاه های صنعتی، با سطوح فلزی ، می باشد .

 

 

 سایر کاربردها

 1. شستشوی موتورخانه
 2. رسوب زدایی موتورخانه
 3. رسوب زایی از بویلر ها و خنک کننده ها
 4. رسوب زدایی دیگ بخار
 5. اسید شویی دیگ بخار

چگونه از رسوب زدا ها استفاده می شود

به دلیل وجود املاح گوناگون در آب در تماس با  تجهیزات صنعتی، امکان ایجاد رسوب و مسدود شدن مجاری به مرور زمان وجود دارد . بنابراین اسید دیسکلر را به حالت پودری یا مایع وارد مجاری و مخازن حاوی آب می کنند ،که با عبور از محل های رسوب گرفته باعث حل شدن رسوبات در آب می شود.

 با استفاده از تغییر رنگ آب جاری می توان پی برد که رسوب زدایی انجام شده یا نه و یا ایا اسید دیسکلراستفاده شده کیفیت بالایی داشتهاست یا خیر.

 حال چگونه؟ بعد ازافزودن دیسکلر به آب ، رنگ آب شیر رنگ می شود ؛که به مرور زمان بعد از حل شدن رسوبات در اب، رنگ شیری یا سفید رنگ اب بین می رود  و آب شفاف و زلال  می شود.

 بنابراین با تغییر رنگ آب می توان به انجام واکنش ذکرشده( حل شدن رسوبات در آب )پی برد . اما اگرمحلول شیری رنگ به آب زلال و شفاف تبدیل نشود ، نشانه‌ای از بی کیفیت بودن دیسکلر استفاده شده می باشد.

 

مقدار مجاز استفاده از اسید دیسکلر

این نکته از آنجایی حائز اهمیت است که اگر مقدار زیادی و کمی از دیسکلر استفاده شود ،  به ترتیب باعث آسیب به  جداره ها و یا انجام رسوب زایی ناقص می گردد .

تعیین مقدار مصرفی دیسکلر به ضخامت رسوب بستگی دارد. هرچه ضخامت رسوب بیش‌تر باشد، مقدار دیسکلر مورد نیاز برای از بین بردن رسوبات نیز بیشتراست .

حدودا و به طور میانگین،  هر  ۳۳ لیتر دیسکلر را در ازای هر ۱۰۰ لیتر آب مصرف می شود .

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

هفده + 7 =