کاربرد سنگ تالک (پارت سوم)

سنگ تالک را بهتر بشناسیم

7 رنگ: تالک به عنوان رنگدانه اولیه در رنگ های روغنی یا آبی استفاده نمی شود. در رنگ های روغنی به دلیل جذب روغن بالا و کدورت ضعیف در روغن به دلیل نزدیک بودن ضریب شکست تالک (1.54-1.59) و روغن بزرک (1.48) (بهترین رنگدانه یعنی دی اکسید تیتانیوم 2.40 است) استفاده نمی شود. در مورد رنگ های آبی، بعلت طبیعت آبگریز (به دلیل لغزندگی شدید) مانع از چسبیدن آب به سطوح می شود. با این حال، این ماده به عنوان یک عامل افزایش دهنده و تعلیق کننده در رنگ های روغنی استفاده می شود.

از آنجایی که مقدار تالک مورد استفاده برای این اهداف در مقایسه با رنگدانه ناچیز است، جذب بالای روغن اهمیت زیادی دارد. در هر دو این کاربردها، اکسید آهن، مواد فرار و رطوبت بعنوان مزاحم هستند. اکسید آهن اثر رنگی دارد. مواد فرار توسط مشخص شده است

در صنایع مواد فرار باید زیر 1% و رطوبت 4 تا 7% باشد زیرا در غیر این صورت ممکن است در سطوح رنگ شده به دلیل خروج آب هنگام خشک شدن، ترک ایجاد کند. حداکثر اندازه ترجیحی پودر 53 است میکرون (مش 300)، اما برای رنگ های بسیار با کیفیت، صنایع حداکثر 2 میکرون را تعیین می کنند.

سولفات های محلول در آب مضر در نظر گرفته می شوند زیرا تأثیر نامطلوبی خواهند داشت. دوام پوشش ها در صورت قرار گرفتن در معرض آب کم خواهد شد، چون سولفات ها به محلول وارد می شوند و پس از خشک شدن دوباره روی سطح پوشش به صورت کف ظاهر می شود.

تا آنجا که به روشنایی مربوط می شود، صنعت مقدار 87% را که بر حسب بازتاب از موج نور آبی اندازه گیری می شود، ترجیح می دهد که 457 میکرون است (مقدار TiO2 تازه معیار روشنایی است).

الف) گسترش دهنده: اکستندر موادی است که به آرامی خشک می شود و رنگ با آن مخلوط می شود، در درجه اول برای افزایش حجم آن به طوری که استفاده از آن با برس آسان شود. ولی، در عین حال، خاصیت رنگ آمیزی و کارایی آن نیز نباید تحت تاثیر قرار گیرد و ویسکوزیته آن باید در سطح کاری حفظ شود. شاخص انکساری، ساختار پلاتی (صفحه ای)، رنگ سفید، درخشندگی مرواریدی، دوام (به دلیل بی اثری شیمیایی و استحکام مکانیکی)، سطح صاف، نرمی و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش معیار اصلی است.

 ضریب انکسار تالک و روغن بذر کتان مشابه است، افزودن آن کدورت یا رنگ کامپوزیت را تغییر نمی دهد. به واسطه  ساختار پلاتی آن، پودرهای تالک از ریزدانه هایی با سطح کل بزرگ تشکیل شده است، سطحی که تکه ها را قادر می سازد به طور ایمن به سطح پوشش داده شده بچسبند و اجازه می دهد رنگ پس از اعمال صاف شود. این را در اصطلاح صنعتی فلتینگ می گویند. این اثر همراه با سطح صاف پوسته ها، درخشندگی مرواریدی و دوام، پوشش صاف، یکنواخت، دلپذیر و بادوام سطح رنگ شده را تضمین می کند.

 تالک به دلیل رنگ سفیدش روی رنگ رنگدانه اصلی تاثیری ندارد، در حالی که نرمی آن برس زدن آسان را بدون هیچ گونه مزاحمتی آسان می کند. اثر ساینده مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش یک مزیت اضافی است زمانی که سطح رنگ شده در معرض نور خورشید است. با توجه به این مزایا، تالک باعث کاهش هزینه ها می شود زیرا می تواند جایگزین هزینه برخی مواد گران قیمت مانند دی اکسید تیتانیوم و برخی رزین ها گردد.

 صنایع تالک سفید رنگ و کریستالی پلاتی (شبکه صفحه ای) را مشخص می کنند.

 

(ب) عامل تعلیق: در این کاربرد نوع کریستالی فیبری تالک (آزبستین) در فرم پودری جایگزین خوبی برای برخی از مواد گران قیمت است. خاک رس چینی الیاف ریز تالک ذرات رنگدانه اولیه را به دام می اندازند و نگه می دارند و این امکان را می دهد که دومی به اندازه کافی در حالت تعلیق بماند تا برس زدن را تسهیل کند. سفید رنگ و تطابق نزدیک بین ضریب شکست تالک و روغن بذر کتان این نکته را تضمین می کند که افزودن تالک باعث تغییر خاصیت رنگ آمیزی و پنهان شدن رنگ نمی شود. سطح صاف، درخشش مرواریدی و دوام تالک، صافی و یکنواختی ودوام سطح را تضمین می کند. مقاومت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز

هنگامی که سطح رنگ شده در معرض آفتاب قرار می گیرد، یک مزیت اضافی است.

8. حشره کش: به دلیل بی اثر بودن و جرم ظاهری بالا به عنوان یک حامل استفاده می شود. برای این برنامه، تالک با کیفیت بالا مورد نیاز نیست، و توجه بیشتری برای هزینه کم وجود دارد.

اداره استانداردهای هند (BIS) در توصیه های خود در سال 1978 محدودیت هایی را برای برخی پارامترهای حیاتی برای تالک و استفاده از آن به عنوان پرکننده در حشره کش تعیین کرده است. پارامترهای مربوطه عبارتند از: ماده نامحلول در اسیدHCl  95 درصد (حداقل) و اندازه 75 میکرون (حداکثر).

صنایع حداکثر مقدار ماده نامحلول در اسید HCl را در 97% ترجیح می دهند و علاوه بر این، رطوبت بیش از7 درصد نیست.

9. یراق آلات ساختمانی و خانگی: در محصولات بام، مانند قیر، کاغذ، آسفالت تالک به عنوان یک ضد حریق عمل می کند و مقاومت در برابر آب و هوا را افزایش می دهد.

استاتیت عظیم برش خورده به پانل ها برای تابلوهای سوئیچ و میزهای ضد اسید در داخل استفاده می شود

در وان و مخازن سینک های آزمایشگاهی، لباسشویی و آشپزخانه نیز به کار می رود.

استفاده برای آستر اجاق ها، شومینه ها و غیره به دلیل توانایی آنها در حفظ گرما به مدت طولانی استفاده می شود.

در تمامی این کاربردها ملاک مشترک نرمی و آسانی کارایی، بی اثری شیمیایی، چگالی بالا، استحکام مکانیکی، دوام، سطح صاف

و بالاتر از همه، نگاه زیبایی شناختی است. در کاربردهایی مانند اجاق گاز، شومینه، پشت بام و غیره شاخص رسانایی حرارتی ضعیف و گرمای ویژه بالا که منجر به حفظ حرارت بالا می شود، نیز افزوده می شود.

  1. مداد رنگی (علامت گذار): یکی از مصارف سنتی تالک است. خیاطان برای علامت گذاری پارچه ها از آن استفاده می کنند. توسط کارگران فلزی برای ایجاد علامت روی فلزات نیز مصرف می گردد. توده های استاتیت ابتدا به صورت بلوک هایی با اضلاع مربع یا مستطیل دوخته می شوند. سپس این بلوک ها به صفحات نازک با ضخامت دلخواه مورد نظر بریده می شوند. رنگ سفید، نرمی، استحکام مکانیکی و صافی ساختار، معیارهای اساسی است. علاوه بر این، هدایت حرارتی ضعیف استفاده از آن برای علامت گذاری روی ورق های فلزی داغ را تسهیل می کند. به دلیل ساختار پلاتی، زمانی که یک مداد رنگی (حاصل از تالک) بر روی یک سطح مالیده می شود، با توجه به اینکه پودرهای تولید شده از ریزدانه‌هایی با سطح کل بزرگ تشکیل شده‌اند، این امکان را می دهد که تکه ها به طور ایمن به پارچه و سطوح فلزی بچسبند. در نتیجه بر خلاف گچ معمولی، علائم ایجاد شده با مداد رنگی تالک ، و آنهایی که روی آنها ایجاد می شود به راحتی از بین نمی رود.

ورق های فلزی این ویژگی منحصر به فرد را دارند که در هنگام گرم شدن فلز سرد یا زمانی که یک فلز داغ سرد می شود، قابل مشاهده باقی می مانند.

  1.  پلاستیک: پلاستیک ها اساساً مواد اولئو رزین هستند. از تالک به عنوان پرکننده پلی پروپیلن (PP)، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)، پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)، پلی وینیل کلراید (PVC) و غیره استفاده می شود. در این کاربرد خواص آن مانند حرارت مخصوص بالا (قابلیت برای گرفتن گرما بدون افزایش زیاد دما)، مقاومت الکتریکی بالا، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، چربی، ساختار پلاتی، بی اثر بودن شیمیایی و جذب روغن بالا قابل توجه می باشد. این مواد پلاستیکی بهبود یافته در داشبورد و سپرهای خودرو که به استحکام مکانیکی نیاز دارند، بدنه کامپیوتر که نیاز به حرارت ویژه و مقاومت الکتریکی بالا دارد و صندلی‌های باغی با ویژگی بالای گرما و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش کاربرد پیدا می کنند. در تمامی این کاربردها صافی و چرب بودن تالک به محصول منتقل می‌شود و ساختار پلاتی سطحی صاف می‌دهد. جذب روغن بالا و اختلاط عالی تالک با مواد اولئو رزین را تضمین می کند و از واکنش شیمیایی بین آنها جلوگیری می کند.

برای اطمینان از خنثی بودن رنگ، تالک باید به شدت سفید با درجه ای از سفیدی باشد.

92-98٪ (ر.ک.، مقدار برای دی اکسید تیتانیوم تازه که سفیدترین ماده است 98-100٪ است). محتوای Fe2O3 نباید بیش از 0.5 درصد باشد. برای پراکندگی یکنواخت در داخل ماتریس، اندازه ذرات فوق العاده ریز و برای محصولات حساس با کیفیت بالا اندازه یک میکرون را مشخص می کنند.

ادامه دارد…

قسمت قبلی

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دو × 5 =