کاربرد سنگ تالک (پارت آخر)

  1. داروسازی: در صنعت داروسازی، معیارهای اصلی استفاده از تالک عبارتند از:

رنگ سفید، استحکام مکانیکی، ساختار پلاتی، ضریب شکست کم، بی اثری شیمیایی و روانکاری خوب (به دلیل صاف بودن). کاربردهای آن به شرح زیر است:

(الف) به عنوان روان کننده برای تسهیل سر خوردن قرص ها یا کپسول ها در طی ساخت آنها استفاده می شود. تالک تنها 1-4 درصد از مواد را تشکیل می دهد.

(ب) به دلیل سطح بزرگ ارائه شده به عنوان حامل پودرهای گردگیری استفاده می شود، توسط صفحاتی که ذرات گرد و غبار به آن می چسبند. تالک 90-99 درصد مواد را تشکیل می دهد.

با این حال، برای استفاده برای گردگیری دستکش های جراحی مناسب نیست زیرا زمانی که دستکش در تماس با حفره های صفاقی یا زخم های باز است، تالک باعث تحریک می شود.

ج) به عنوان پرکننده در برخی از انواع قرص ها کاربرد دارد. اما به دلیل لغزندگی و طبیعت آبگریز، ذرات تالک تمایل به تجزیه شدن دارند و در کنار هم نمی مانند و اغلب باعث ایجاد مشکلات ایجاد می شود.

(د) می توان از آن به عنوان یک عامل تقویت کننده ساختاری در پوشش فیلم استفاده کرد زیرا: (1) صفحات آن تشکیل لایه های صاف را تسهیل می کند و (2)  رنگ های استفاده شده در قرص ها به دلیل ضریب شکست پایین تالک باقی می مانند، و تحت تأثیر قرار نمیگیرند.

در این موارد درجه خلوص بسیار بالایی مورد نیاز است و تالک طبیعی باید پردازش شود و ناخالصی هایی مانند اکسید آهن، دولومیت و سایر مواد کربناته و کربن حذف شوند.

  1. 13. سنگ مرمر مصنوعی: سنگ مرمر مصنوعی محکم، همگن، متراکم، شفاف است. محصولی که می تواند به اشکال و اندازه های مختلف در حمام و اجزای ساختاری آن استفاده می شود.

اجزای ساختاری از طریق ریخته گری و حرارت دادن (در حضور کاتالیزور) مخلوط ریز آسیاب شده از آلومینا و ماتریس رزین با مقداری مواد پرکننده ساخته می شود. پرکننده 50-85 درصد وزن مخلوط را تشکیل می دهد و شامل کلسیت، سیلیس، اکسیدهای آنتیموان و تیتانیوم و تالک می شود. ضریب شکست مخلوط در مقابل ماتریس رزین به قدری دستکاری شده است که باعث ایجاد خطای تشخیص عمق می شود. تالک استفاده شده به صورت پودر در اندازه کمتر از 250 میکرون (60 مش) است. نقش تالک ایجاد استحکام، چگالی، حرارتی، مقاومت، بی اثری شیمیایی (مقاومت در برابر اسیدها و قلیاها) و پرداخت صاف (به دلیل ساختار پلاتی آن) است. رنگ و ضریب شکست آن نیز معیارهای مهمی هستند.

 

  1. 14. درزگیر: درزگیر یک ماده ارگانیک است که به اندازه کافی نرم است که می تواند در یک ظرف ریخته یا اکسترود شود. یعنی باز شدن در یک جسم، و قادر به سخت شدن در مرحله بعدی برای ایجاد یک پیوند دائمی با هدف – شی. تالک میکرونیزه به عنوان پرکننده در برخی از درزگیرها برای انجام عملکردهای خاصی استفاده می شود که به شرح زیر است:

(الف) تالک کلاسور رزینی درزگیرها را جذب می کند و خواص رئولوژیکی را به آن ها می بخشد. یعنی از چسبیدن آنها به لوله های ظرف جلوگیری می کند و اکستروژن به دهانه ها به دلیل سطوح صاف و لغزنده آن ذرات را تسهیل می کند.

(ب) تالک برای تقویت درزگیرها عمل می کند.

(ج) تالک به دلیل چگالی ظاهری بالا به چگالی آنها می افزاید.

بدیهی است که معیارهای اصلی برای استفاده از تالک جذب روغن بالا، استحکام، چگالی ظاهری و اندازه ذرات بالا میباشد. میزان جذب روغن نیز به نوبه خود به شکل ذرات و میزان یکنواختی اندازه ذرات آن بستگی دارد. نوع الیافی یا آزبستینی تالک آسیاب شده با توجه به اندازه ذرات ریز و یکنواخت، توانایی جذب روغن بالاتری نسبت به همتای پلاتی خود دارد و از این رو مناسب ترین است. پودر ریز تالک می تواند به طور یکنواخت در سراسر درزگیر پراکنده شود.

 

  1. 15. ساگارهای کوردیریتی: یک پیشرفت نسبتاً اخیر ماده ای است به نام “کوردیریت ساگار” ساخته شده از کوردیریت مصنوعی.

ساگرها سینی هایی هستند که به عنوان مبلمان کوره استفاده می شوند و قفسه هایی برای پختن پودرها یا اجزاء در ساخت چینی و سرامیک می باشند. کوردیریت مصنوعی دارای ترکیب Mg2Al4Si5O18 است. کوردیریت طبیعی که در اثر دگرگونی تماسی تشکیل می شود نیز همین ویژگی ها را دارد. بالای 950 درجه سانتیگراد متبلور می شود و در محدوده قابل توجهی از دما، یعنی تا  1750 درجه پایدار می ماند.

ج- انبساط خطی کم، ضریب انبساط حرارتی کم، مقاومت عالی در برابر شوک حرارتی، استحکام مکانیکی بالا، توانایی کار در هر دو اتمسفر اکسید کننده و کاهنده و مقاومت در برابر تغییرات سریع دما بدون شکستگی از ویژگی های آن می باشد. ساگارهای ساخته شده از کوردیریت مصنوعی عمر طولانی 10-15 سیکل شلیک دارند. کوردیریت مصنوعی از مخلوطی از خاک نسوز، گروگ، پودر بوکسیت و تالک ایجاد می شود.

 

  1. 16. کاربردهای دیگر:

(الف) پرداخت: پودر تالک برای صیقل دادن محصولات ظریف چوبی و دانه های برنج، جو، ذرت، بادام زمینی و غیره استفاده می شود.

 (ب) روان کننده: به دلیل سطح لغزنده صاف، بی اثر بودن شیمیایی و ظرافت آن را قادر می سازد در گریس به عنوان افزودنی و همچنین در روکش ریخته گری استفاده شود.

(ج) مجسمه ها و مصنوعات تزئینی: رنگ دلپذیر، سطح صاف، دوام (به دلیل اثر ترکیبی بی اثری شیمیایی و استحکام مکانیکی) و بالاتر از همه، نرمی که باعث می شود تالک به شدت قابل کار باشد و تالک را به یکی از محبوب ترین مواد برای نمایش مجسمه ها و تزیینات تبدیل کند. مصریان باستان قطعات نگین مانند از تالک بیرون آورده و برش می زدند و سپس روی آن مهرها حک می شود.

(د) کابل‌های عایق‌شده پخت: برای پخت، کابل‌های عایق‌شده در داخل جعبه‌های بخار گذاشته می‌شوند. پودر تالک به عنوان یک ماده بستر مناسب برای گذاشتن کابل ها عمل می کند. سطح چرب و مقاومت حرارتی بالا مانع از چسبیدن آنها به سطح می شود.

(ه) پودر تفنگ: پودر تالک برای جلوگیری از اصطکاک بین ذرات اضافه می شود. پودر اسلحه که ممکن است حرارت کافی برای انفجار تصادفی ایجاد کند. لغزنده بودن تالک ملاک اصلی است.

 

 

 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

4 × چهار =