کاربرد سنگ تالک (پارت اول)

موارد استفاده و مشخصات

کاربردهای اصلی تالک (شامل استاتیت و سنگ صابون) عبارتند از:

 1. 1. تولید کاغذ

 2. 2. نساجی

 3. 3. لوازم آرایشی و بهداشتی

 4. 4. لاستیک

 5. 5. نسوز

 6. 6. سرامیک

 7. 7. رنگ کنید

 8. 8. حشره کش

 9. 9. یراق آلات ساختمانی و خانگی

 10. 10. مداد رنگی

 11. 11. پلاستیک

 12. 12. داروسازی

 13. 13. سنگ مرمر مصنوعی

 14. 14. درزگیر

 15. 15. کوردیریت ساگار

این کاربردها به شرح زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است:

 1. 1. تولید کاغذ: تالک برای خدمت به یک یا چند مورد از چهار مورد زیر کاربرد دارد.

اهداف:

(الف) فیلر: به عنوان یک پرکننده، تالک میکرونیزه برای ایجاد صافی و کدورت به آن اضافه می شود.

همچنین برای پر کردن منافذ بینابینی بسیار ریز بین سلولز کاغذ و الیاف پالپ به طوری که از ورود آب به داخل آنها جلوگیری شود ( خاصیت هیدروفوبیا تالک در این نقش به آن کمک می کند زیرا پودرهای تالک آب را جذب نمی کند) و همچنین تراکم محصول برای این استفاده را افزایش می دهد. بدین منظور قبل از اضافه كردن، پودر تالک با خاک رس چینی مخلوط می شود. تالک برای جبران هزینه های بالاتر خاک رس چینی بسیار ریز بدون تأثیرگذاری عمل می کند.

تا حد زیادی اندازه ذرات، حیاتی ترین پارامتر است. تالک میکرونیزه با اندازه ذرات کمتر از 2 میکرون (برای کاغذهای با کیفیت معمولی تا اندازه 53 میکرون مورد قبول صنایع است) که درجه بسیار بالایی از پراکندگی به طوری که به طور یکنواخت پخش شود و منافذ بسیار ریز سلولز را پر کند مشخص شده است. صافی سطح، رنگ سفید با ضریب شکست متوسط، درخشش مرواریدی، آب هراسی و بی اثر بودن نسبت به اسیدها معیارهای اصلی این استفاده هستند.

 بدیهی است که شن و کلسیت که بر صافی و هر ماده تشکیل دهنده محلول تأثیر می گذارد، در اسیدها بسیار مضر خواهد بود. درجات روشنایی و سفیدی آن به کیفیت کاغذ بستگی دارد. تالک طبیعی مایل به سفید برای سقف و غیره قابل قبول است.

 تا جایی که به روشنایی مربوط می شود، صنعت ترجیح می دهد مقدار 80-96% از نظر بازتاب از طول موج نور آبی اندازه گیری می شود که 457 میکرون است (به مقدار TiO2 تازه مراجعه کنید، که علامت معیار برای روشنایی، 97-98 است.

 CaOکه به شدت جاذب رطوبت است، آب را جذب می کند و منجر به خرد شدن ماده تالک کاغذ تمام شده در مواجهه با هوا می شود. اداره استانداردهای هند (BIS) در توصیه های خود در سال 1978، محدودیت هایی را برای پارامترهای حیاتی خاص تعیین کرده است. پارامترهای مهم با توجه به آن عبارتند از:

ماده نامحلول در اسید HCl 95٪ (حداقل). روشنایی 80٪ (حداقل)؛ شن 0.02% (حداکثر)؛ Fe2O3 0.3%(حداکثر)؛ مس و منگنز هر یک 0.05٪ (حداکثر). اندازه 75 میکرون (حداکثر). علاوه بر این، صنایع بیش از 4٪ CaO را مشخص نمی کنند، اما تا 0.03٪ شن و تا 2% Fe2O3 در مورد کاغذ با کیفیت معمولی را می پذیرند.

ب) پوشش: در این مورد نیز تالک با سفید کننده های دیگر گران تر مخلوط می شود. موادی مانند خاک رس چینی به منظور کاهش هزینه. ساختار صفحه ای کریستال ها و روشنایی معیار اصلی هستند. صفحات سطوح مسطح بزرگی را ارائه می دهند و تسهیل ماندگاری زیاد روی سطح پوشش داده شده (به عنوان مثال، نسبت تالک اضافه شده در طول ساخت تالک که در کاغذ تمام شده باقی می ماند). صفحات بشقابی از تالک در امتداد سطح آن به کاغذ می‌چسبد و ظاهری صاف و درخشان به آن می‌دهد.

(ج) کنترل فرآیند: در طول فرآیند تولید کاغذ، چسبنده میکروسکوپی/کلوئیدی قطرات رزین روغنی به جریان اضافه می شود. این ریز ناخالصی ها تمایل به مسدود شدن دارند. ماشین آلات کاغذ تالک با داشتن جذب روغن بالا، قطرات روغنی را جذب می کند که از نظر اندازه کوچکتر از ذرات تالک هستند. در مورد ذرات بزرگتر نگران نباشید، صفحات لغزنده صاف تالک، ذرات آن را قادر می سازد تا به آن بچسبند. قطرات به طور موثر چسبندگی دومی را خنثی می کنند. علاوه بر این، تالک، به دلیل سطح لغزنده آن، اصطکاک در تولید کاغذ را کاهش می دهد. در نتیجه سایش ماشین آلات را کاهش می دهند.

د) آستر مخزن: تالک یا سنگ صابون به شکل آجر برای پوشش بازیابی قلیایی اره می شود. در چنین مخازنی، محیط قلیایی است و بی اثر بودن تالک نسبت به قلیاها در ترکیب با سطح لغزنده صاف آجرها معیارهای اصلی هستند. تالک باید به شکل حجیم باشد تا بریدن آجرها از آن آسان شود.

2.  نساجی: از تالک به شکل میکرونیزه به عنوان پرکننده در منسوجات به این منظور استفاده می شود. ایجاد صافی و کدورت به پارچه ها و همچنین برای پرکردن سطح بینابینی بسیار ریز منافذ بین الیاف سلولزی برای جلوگیری از ورود آب به داخل آنها و همچنین افزایش چگالی محصول نیز از ویزگی های ان می باشد. اندازه ذرات ریز درجه بسیار بالایی از پراکندگی را تسهیل می کند تا به طور یکنواخت پخش شود و منافذ بسیار ریز سلولز را پر کنند. نرمی، صافی، رنگ سفید طبیعی، قدرت پنهان خوب و بی اثر بودن نسبت به اسیدها معیار اصلی این استفاده از تالک است.

به طور مشخص، سنگ ریزه و کلسیت که بر صافی و همچنین چاقوها و سوزن های مورد استفاده که در نساجی تأثیر می گذارد، در تولید و هر ماده تشکیل دهنده محلول در اسیدها بسیار مضر خواهد بود. هر ماده رنگی خارجی (آهن، مس، منگنز) مزاحم است. رطوبت،در تبخیر باعث انقباض و ترک می شود و از این رو مضر تلقی می شود. دفتر از مشخصات استانداردهای هند (BIS) مشابه مشخصات تالک درجه پرکننده برای تولید کاغذ است. علاوه بر این، صنایع بیش از 0.5٪ رطوبت را مشخص نمی کنند.

 1. 3. لوازم آرایشی: تالک مرغوب به عنوان پایه در پودرهای بدن و صورت (تالک)، پودر، کرم ها و غیره پس از افزودن دئودورانت و عطر و همچنین به عنوان یک ماده جلا دهنده در خمیر دندان استفاده می شود. هیدروفوبیا تالک مانع از جذب عرق می شود.

ایجاد چسبندگی رنگ سفید طبیعی، نرمی، صافی، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، خاصیت آبگریز و بی اثری شیمیایی معیارهای اصلی هستند. رنگ باید بسیار سفید باشد و از این رو آهن که یک ماده رنگی است و شن و کلسیت که بر صافی اثر می گذارند زیان آور در نظر گرفته می شود. عدم وجود کل اسیدها و قلیاها اما قلیاییت جزئی (PH بالاتر از 7) اینطور نیست زیرا باکتری های تشکیل شده در عرق بدن انسان و دندان ها تمایل به افزایش سطح اسیدیته آن دارند.

سرب و آرسنیک از جمله مواد بسیار سمی و سمی در آنها هستند. نمک (مثلاً سولفات) محلول در آب باید حداقل باشد. این نمک ها داخل محلولی که پودر تالک با آن مخلوط شده است (مانند کرم ها، خمیرها و غیره) وارد می شوند و بعداً هنگامی که آب تبخیر می شود، نمک های محلول به دلیل ایجاد کف روی سطح باقی می مانند.

اداره استانداردهای هند (BIS) در توصیه های خود در سال 1977، محدودیت هایی را برای پارامترهای حیاتی خاص پارامترهای مهم با توجه به آن عبارتند از: ماده محلول دآب 0.2٪ (حداکثر)؛ سرب 20 پی پی ام (حداکثر)؛ As2O3 2 ppm (حداکثر)؛ Fe2O3 0.3% (حداکثر)؛ pH در آب محلول 9.5 (حداکثر)؛ اندازه 90 میکرون (حداکثر). صنایع، با این حال، تا 0.75٪ Fe2O3 را می پذیرند، اما حداکثر حدود 1.5% برای CaO (نشانگر محتوای کلسیت)، 1.5% برای اسید را مشخص کنید. ماده نامحلول و 7.5% برای LOI. آنها هیچ شن و ماسه ای را تحمل نمی کنند.

کاربرد سنگ تالک در لوازم آرایشی

4. لاستیک: هدف در اینجا استفاده از تالک به عنوان یک عامل گرد و غبار برای روانکاری قالب ها و

برای جلوگیری از چسبیدن سطوح به هم در حین ساخت است. بی اثری شیمیایی، پلاتی ساختار(صفحه ای شکل) و احساس چرب صاف معیار اصلی است. از آنجایی که به صورت گرد و غبار استفاده می شود،

ظرافت اندازه بسیار مهم است. ساختار پلاتی بر روی سطح لاستیک ها اثر صاف کنندگی دارد.

داره استانداردهای هند (BIS) در توصیه های خود در سال 1978، محدودیت هایی را برای برخی پارامترهای حیاتی برای تالک برای استفاده از آن به عنوان پرکننده در لاستیک در نظر گرفته است.

پارامترهای بر اساس آن عبارتند از: ماده نامحلول در اسید HCl 95٪  (حداقل). شن 0.02% (حداکثر)؛

اندازه 75 میکرون (حداکثر).

علاوه بر این، تالک همچنین می تواند به عنوان یک ترکیب کننده برای تولید انواع خاصی از لاستیک نیمه سخت استفاده شود و برای این منظور، ترکیب شیمیایی تالک مهم می باشد.

ادامه دارد…

قسمت دوم

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

هفده − 2 =