کافور و درمان کرونا

آیا کافور می تواند به عنوان یک کمک درمان سرفه های کرونایی باشد؟ بوی کافور بویی آشناست. کافور یکی از اجزای پماد ویکس است که بوی تند آن را ایجاد کرده است. کافور ماده جامد ،شفاف یا سفید است که قابل اشتعال بوده و صمغ یک نوع درخت است. قرن‌هاست که از کافور جهت طب سنتی استفاده می شود کافور به خاطر خاصیت ضدعفونی کنندگی، بی حس کنندگی و ضد التهاب، ضد روماتیسمی، آنتی نورالژی، آنتی اسپاسمی و آرام‌بخشی در طب سنتی هند و چین بسیار مورد توجه است. کافور یک ضد احتقان قوی است و در بسیاری از محصولات سلامتی و مراقبتی وجود دارد. اولین گزارش مربوط به عفونت ‏sars-cov-2 در ووهان چین در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹ بود بعد از گذشت مدتی تعداد بیماران افزایش یافت این افراد شامل ۶۰ نفر از افرادی که در بازار عمده فروشی غذاهای دریایی کار می کردند که به دلیل ذات الریه بستری شدند. پزشکان توسط یک کیت تشخیص پاتوژن های تنفسی که شامل انواع ۱۸ ویروس و ۴ باکتری بود نتیجه منفی از این بیماران دریافت می‌کردند. در نتیجه آنها متوجه یک عامل بیماری‌زای تنفسی جدید شدند. ،sars-cov-2 متعلق به کرونا ویروس هاست به خاطر حضور پروتئین های شاخه ای شکل به نام اسپایک روی سطح خودش ویروس شاخک دار نامیده شده است ویروس ها برای تکثیر و زنده ماندن احتیاج دارند تا در داخل سلول‌های زنده وارد شوند. داخل ویروس ها محتوای ژنتیکی وجود دارد که از این محتوا و اطلاعات برای تولید تعداد بیشتری از خودش استفاده می کند. ویروس دارای یک پوسته پروتئینی هست که مانند یک محفظه محتوای ژنتیکی رو محافظت میکنه تا ویروس بتواند بین افراد سرایت کند و باعث آلودگی بشود. ضمن اینکه ویروس به وسیله پوشش بیرونی پیشرفته‌ای که دارد به راحتی میتواند با غشای بیرونی سایر سلول ها ادغام بشود.

.

در واقع این قدرت بالای ویروس برای گسترش در بدن به خاطر مولکولهای پروتئین اسپایک فراهم شده و هم این شاخک ها هستند که این ویروس را بسیار دقیق و برنامه‌ریزی‌شده کرده‌اند. در واقع انواع ویروس های آنفولانزا و کرونا ویروس جدید از این اسپایک ها مثل یک کلید جهت ورود به داخل سلول های بدن استفاده می کنند و در داخل سلول ابزار خودش را برای تولید ویروس های بیشتر و جدیدتر فراهم کند و سلول در واقع کارخانه تولید ویروس خواهد بود. وقتی یک فرد آلوده به ویروس حرف می‌زند یا سرفه یا عطسه می کند قطرات حامل ویروس به راحتی وارد دهان یا بینی فرد دیگر شده و به داخل ریه منتقل خواهد شد در ابتدای ورود به بدن ویروس وارد سلول های گلو بینی و ریه می شود و اولین اسپایک ویروس که با رسپتورهای روی سطح سلول های سالم تلفیق می‌شود غشای سلولی به دور تا دور ویروس کرونا می‌پیچد و ویروس مثل یک بسته وارد سلول می شود این مرحله ای است که گفته شده ویروس توانسته قفل سلول را برای ورود به آن باز کند. کروناویروس در واقع مثل یک ویروس آنفولانزای معمولی در داخل سلول به وسیله این کیسه ساخته شده از غشای سلول به سمت هسته سلول سفر می کند هسته سلول جایی است که در واقع خانه محتوای ژنتیکی فرد است. ویروس بخشی از سلول میزبان را که ریبوزوم نامیده می‌شود استفاده می‌کند از آنها در واقع اطلاعات ژنتیکی ویروس را به پروتئین های مختلف روی سطح ویروس مثل اسپلیت ها تبدیل می کند و ایزی کول های حامل پروتئین‌ها و اسپایک ها به سمت لایه خارجی غشای سلول میزبان مهاجرت می‌کنند هر چیزی که برای تولید یک ویروس جدید نیاز هست در زیر سطح غشای سلول میزبان جمع می شود و توسط غشای سلول میزبان قنداق پیچ میشه و ویروس جدید ساخته می شود

وقتی که به ویروس کرونا مبتلا می شویم علائم بیماری چگونه ظاهر میشه؟ برای جواب دادن به این سوال بهتر هست به اندام ریه در بدن نگاهی داشته باشیم. هر اندام ریه از دو لوب تشکیل شده که دو قسمت جدا از هم هستند . به طور طبیعی و زمان تنفس هوا آزادانه از میان لوله های هوا، نای، نایژه ها و کیسه های هوایی عبور کرده و در زمان سلامت همواره مسیرهای هوایی و کیسه های هوایی قابل انعطاف و تازگی هستند. وقتی که نفس میکشیم هر کدام از کیسه‌های هوایی شبیه یک بالون کوچک باز می‌شود و وقتی عمل بازدم را انجام می‌دهیم کیسه‌های هوایی بادشان خالی می‌شود و اطراف کیسه‌های هوایی مویرگهای خون وجود دارد که اکسیژن از هوا به داخل مویرگ منتقل و دی اکسید خون از آن خارج و وارد کیسه های هوایی شده که در هنگام عمل بازدم از بدن خارج می شود. در مسیرهای هوایی معمولاً میکروب ها در طول مخاط مسیر هوایی وجود دارند. در زمان سلامتی پوششی از مژک مثل شانه یا موی سر در سراسر لوله های هوایی دائماً باعث رانش میکروب‌ها به سمت خارج بدن می‌شوند و زمانی که ما سرفه یا عطسه می کنیم آنها را به بیرون پرتاب میکنیم و طبیعتا سیستم ایمنی به ویروس ها و انواع میکروارگانیسم های بیگانه در طول مخاط و مژک ها یا داخل کیسه های هوایی حمله کرده و آنها را از بین می‌برند . زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف است مثل زمان درگیری عفونت با وجود کرونا ویروس می‌تواند تمام سیستم ایمنی بدن را درگیر خودش بکند که در این شرایط برونش ها و کیسه های هوایی ملتهب می‌شود و سیستم ایمنی هر لحظه به خاطر تکثیر بیشتر ویروس درگیر تر می شود و در اوج التهاب ها کیسه های هوایی می‌تواند از مایع پر شود و در این شرایط بدن سخت می‌تواند اکسیژن مورد نیازش را دریافت کند و برونشیت لوب ها پیشرفت می‌کند و حتی می‌تواند یکی از لوب ها کاملا تحت تاثیر و در موارد پیشرفته تر هر دوریه درگیر شده است

در این شرایط نفس کشیدن سخت ، درد در ناحیه قفسه سینه و سرفه های شدید، گیجی و منگی بدن درد و بی حالی از جمله علائم بیماری خواهد بود که بسیار آزار دهنده است. ممکن است فرد به شرایطی برسد که نیاز باشد به دستگاه ونتیلاتور وصل شود دستگاهی که زندگی او را حفظ می‌کند. البته پیشرفت بیماری به شرایط سن و شرایط زیستی فرد بسیار متفاوت است. کشف داروهای جدید یا کشف خصوصیت جدید داروهای موجود و یا ترکیبات طبیعی که بتواند نسبت به این بیماری همه گیر و عفونی جواب مناسبی را بدهد به دلیل طولانی بودن مدت زمان تولید داروی جدید سخت است. در میان داروهای پیشنهادی به عنوان عوامل ضد ویروسی کووید ۱۹ مولکول های طبیعی امیدوارکننده ترین منبع برای توسعه داروها هستند. در حال حاضر هیچ درمان ضد ویروسی مناسب برای درمان بیماران مبتلا به sars-cov-2 وجود ندارد. بنابراین جستجوی عوامل ضد ویروسی فعال و ایمن با فعالیت وسیع در برابر این عفونت ضروری است. طی مطالعات اخیر که در ژورنال های معتبر دنیا به چاپ رسیده است در مجله computers in biology and medicine, در سال ۲۰۲۱ volume 136 تحقیقاتی در خصوص بحث تاثیر مولکول کافور بر روی پروتئین های اصلی sars-cov-2 انجام شده است. در این مقاله نحوه اتصال مولکول کافور به محل فعال پروتئاز اصلی sars-cov-2 به شکل اتصال این مولکول و در نهایت جلوگیری از اتصال احتمالی این مولکول پروتئاز به رسپتور اصلی آن روی سطح سلول های بدن بررسی شده است.

در این مطالعه سعی شده است بررسی وسیع و گسترده نسبت به نحوه اتصال ساختار کافور در محل جایگاه فعال مولکول پروتئاز اصلی sars-cov-2 با ارزیابی های مختلف و تشابه سازی انجام شود. نتیجه نشان داد که اینها از بهترین ساختار با میل و ثبات زیاد در محل اتصال آنزیم دارند و دارای خواص فارماکنتیک مهم و فراهمی زیستی هستند. بنابراین این ترکیبات می توانند درمان ضد ویروسی قوی تری از کوئید ۱۹ نسبت به سایر ترکیبات مورد مطالعه داشته باشند. تهیه این مولکولها و ارزیابی فعالیت آزمایشگاهیان در برابر کوید ۱۹ می‌تواند جالب باشد این نتایج توسط بسیاری از تحقیقات دیگر پشتیبانی می شود و نتایج مقالات نشان داده است که این مولکول ها دارای فعالیت بیولوژیکی متعددی از جمله عفونت‌های ویروسی سرطان ضد التهاب ها بیماری های انگلی و انواع عفونت ها هستند.

درمان سرفه های کرونایی با استفاده از کافور کافور درمان خوبی برای سرفه است بوی تند کافور می توان سینه را صاف کرده و آبریزش بینی را متوقف کند بسیاری از پمادهای مالیدنی مربوط به سینه و گلو جهت درمان سرفه و سرماخوردگی حاوی کافور هستند یعنی در واقع کافور یکی از عناصر اصلی در ترکیب آنهاست ۱ گرم کافور را با یک قاشق غذاخوری روغن بادام ترکیب کنید و آن را به آرامی به مدت چند دقیقه به سینه تان بمالید. برای درمان سرفه های مزمن استنشاق بخارات کافور بسیار موثر است چند قطره کافور را در کاسه آب جوش بریزید و بخار آن را تنفس کنید تا هم سینه دردتان خوب شود و هم سرفه هایتان برطرف گردد.

شما می توانید مرغوبترین کافور ایران را از آرتااسید تهیه فرمایید.

ما حافظ سلامتی شما هستیم. 

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

دو × 2 =